آگهی استخدام   تقاضاهای خرید   محصولات   شرکتها    
 
   
سه‌شنبه، 6 مهر 1400
ثبت نام کاربر جدید

یادآوری رمز عبور
محصولات فلزی و معدنی
فراورده های نفت و پتروشیمی
محصولات کشاورزی
تارگان
صفحه نخست > اختصاص 88 درصد تسهلات بانکی به بخش تولید >           
اختصاص 88 درصد تسهلات بانکی به بخش تولید

 وی با اشاره به اینکه منشاء بحران کنونی از آمریکا شروع شد، اظهار داشت: بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال گذر از شرایط بحران هستند که تصور نمی شود تا سه سال آتی این خروج به صورت کامل صورت گیرد. در این راستا نتایج رکود به صورت تدریجی از اردیبهشت ماه سال گذشته در کشور نمودار شد و برهمین اساس، بانک مرکزی تدابیر لازم را برای کاهش تاثیرات این بحران بر سیستم بانکی در نظر گرفت. 
وی افزود: از آنجا که صادرات ما آنقدر نبود که بتواند مجموعه واردات را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین در واردات با کاهش قیمت روبرو بودیم و در صادرات نیز اگر بحث نفت نبود مشکل ما به مراتب کمتر بود. 
وی با بیان اینکه در پایان سال رقمی معادل هزار و 857 تریلیون ریال تسهیلات اعطایی در مقابل هزار و 743 تریلیون ریال منابع داشتیم، تاکید کرد: ارقام فوق به این معنا است که سپرده های قانونی دراین مدت کاهش یافت تا قدرت تسهیلات دهی بانک های دولتی افزایش یابد البته برای تحقق این امر بانک ها قدری از ذخایر خود را نیز مصرف کردند. 
وی با بیان اینکه برای تزریق نقدینگی منابع بانکی کافی نیست، اظهار داشت: بانک های دولتی تنها به سپرده های مردمی تسهیلات می دهند چون تنها پنج درصد تسهیلات سپرده های بانکی مربوط به منابع دولتی است. 
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در حمایت از صنعت و معدن بانک های خصوصی بهتر می توانند مسائل را حل کنند کمااینکه برای حمایت از تولید و صنعت با بانک های خصوصی توافقی صورت گرفته است و بخش خصوصی هم باید به صورت فعال وارد صحنه شود و اگر همه اینها دست به دست هم بدهند می توان این مشکل را حل کرد. شبکه بانکی حداکثر کاری که می توانست انجام دهد برای بخش های اقتصادی انجام داده است. 
رئیس کل بانک مرکزی با طرح این سئوال که باید دید در زمان حاضر آیا نیازهای صنعت و واحد های اقتصادی ما را فقط شبکه بانکی می تواند پاسخگو باشد، گفت: به طور قطع ما در این بخش کمبود خواهیم داشت که باید به فکر جذب سرمایه گذاری خارجی برای افزایش تولید باشیم. 
به گفته وی اوراق مشارکت با نرخ 17 درصد روز شمار و گواهی سپرده 19 درصد سالانه نیز منتشر شده است تا پول های در دست مردم را که ایجاد تقاضا می کند، جذب کرده و در مقابل آنها را در قالب یک خط اعتباری با نرخ 9 درصد در اختیار سیستم بانکی قرار داده ایم تا اگر به صنعت نیز تسهیلات 12 درصدی پرداخت شود باز هم انگیزه کار برای بانک ها وجود داشته باشد. 
بهمنی با اشاره به کاهش 14 درصدی نرخ تورم در کشور، تصریح کرد: این مقدار کاهش در طول تاریخ کشور در یک مدت کوتاه بی سابقه بوده است و امیدواریم روند نزولی آن در ماه های آینده نیز ادامه یابد. 
بهمنی گفت: برهمین اساس پیش بینی می کنیم اگر دیگر عوامل اقتصادی تغییر نکند امیدواریم تا پایان شهریور نرخ تورم به زیر 14- 15 درصد برسد و تا پایان سال به سمت تک رقمی کردن نرخ تورم حرکت کنیم. 
رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از مشکلاتی که می تواند تورم ایجاد کند و انحراف تسهیلاتی در پی داشته باشد و بازگشت تسهیلات را با مشکل مواجه کند، کنترل و مصرف تسهیلات است. 
وی با بیان اینکه اگر کنترل در مصرف تسهیلات مدنظر قرار نگیرد بازگشت بازبینی سرمایه با مشکل روبرو می شود، اظهار داشت: بانک ها باید حداقل 88 درصد منابع را تنها به بخش تولید اختصاص دهند که این جهت گیری می تواند به صنعت کمک کند، ضمن اینکه 20 درصد تسهیلات نیز باید به بخش احداث مسکن و نه خرید آن تخصیص داده شود. البته در این راستا برای حمایت 
بخش مسکن، احداث مسکن مهر در نظر گرفته شده و 75 هزار میلیارد ریال خط اعتباری اختصاص یافته که 25 هزار میلیارد ریال به مسکن مهر اختصاص خواهد یافت. 
گفتنی است، این همایش یک روزه با هدف بررسی راهکارهای تقویت تولید و اشتغال در بخش صنعت و معدن، بررسی روش های اجرایی اصلاح فرآیندها و استفاده بهینه از منابع با نگاه به اولویت ها و اصلاح الگوی مصرف در تهران برگزار شد. 
در این همایش وزیر امور خارجه، وزیر صنایع و معادن، اعضا کمیسیون صنایع و معادن مجلس، کارشناسان و صاحبنظران بخش های دولتی و خصوصی و مدیران عامل و کارشناسان صدها شرکت بزرگ شرکت داشتند. 


 
بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی
تعداد بازدید : 4708 تاریخ آخرین بروزرسانی : 1388/08/16
صفحه اصلی   |   درباره ما   |   راهنما   |   مزایای عضویت   |   ثبت نام در سایت   |   تماس با ما
Copyright © 2009 - bazad.ir Powered by targan.ir ®